esmaspäev, 17. veebruar 2014

Raadiopiire- kuidas seda kasutada?

Sissejuhatus

Selleks, et raadiopiire töötaks, on koera vaja treenida/õpetada. Tihti jäetakse see osa aga tegemata või tehakse poolikult, kas siis laiskusest või teadmatusest. Harvad ei ole ka olukorrad, kus piirde müüjal puuduvad kvaliteetsed juhendid.
Treeningu alustamisel laske koeral harjuda kaelarihmaga mõned päevad, ilma, et te süsteemi sisse lülitaks. Ära kasuta seadet lemmiku terviseprobleemide või stressi korral (sh tiine või imetav koer). Treeninguid võib alustada alates 4ndast elukuust. Treeningsessioonid peaksid olema lühikesed. Parem on treenida tihedamalt ja lühemat aega, kui harvem ja pikemat aega. Arene aeglaselt ja ära kiirusta. Kui koer on kaotanud huvi, ära jätka sessiooni. Tee paus, et puhata või mängida. Hea käitumise eest kiida alati koera.


Kuidas alustada?

Esimestel treeningutel peab saatja olema välja lülitatud. Pane vastuvõtja koerale kaela ning seejärel kinnita pikk jalutusrihm. Tutvusta koerale lubatud liikumisala piiri käies temaga kogu ala läbi. Mängi lemmikuga lubatud tsoonis kaks kuni neli minutit. Ära luba koeral joosta vabalt ega läheneda lippudele või nöörile läheneda. Seejärel lähene lippudele või nöörile, kummardu ja raputa lippu/nööri ning ütle keelavat tooni kasutades: “paha lipp”. Tagane lubatud tsooni ja mängi koeraga. Sama harjutust korrata mitu korda erinevates kohtades.


Edaspidine tegevus.

Järgnevatel treeningutel lülita sisse saatja. Kontrolli, et helisignaali alguspunkt ühtiks lippude/nööri asukohaga. Kinnita kaelarihm/vastuvõtja lubatud tsoonis ning seejärel pikk jalutusrihm. Mängi koeraga lubatud tsoonis. Seejärel lähene lippudele. Kiida ja rahusta koera kui ta üritab vältida lippe/nööri. Kui ta lippe/nööri ei väldi, saab ta lühikese korrektsiooniimpulsi. Koer õpib helisignaalile reageerima ning seda vältima. Ära luba lemmikule rohkem kui kolm korrektsioonimpulssi päevas või seitse nädalas. Enamik koeri reageerivad hoiatustoonile kiiresti ning saavad treeningperioodi jooksul ainult mõne korrektsiooniimpulsi. Sama harjutust korrata mitu korda erinevates kohtades. Premeeri koera ka siis, kui ta üritab lippe vältida, kuid saab seejuures korrektsiooniimpulsi.. Treeningsessiooni järgselt mängi koeraga lubatud tsoonis.

Järgnevas etapis lülita raadiopiire sisse. Kontrolli, et helisignaali alguspunkt ühtiks lippude/nööri asukohaga. Kinnita kaelarihm/vastuvõtja lubatud tsoonis. Kinnita pikk jalutusrihm. Mängi koeraga lubatud tsoonis. Paari minuti möödudes viska mänguasi läbi lippude. Kui koer jookseb mänguasja tooma oota kuni ta jõuab lippudeni/nöörini ja seejärel tõmba ta tagasi lubatud tsooni. Kiida ja tunnusta koera. Kinnista treeningut raputades lippu, öeldes keelava tooniga: “Paha lipp”. Sama harjutust korrata mitu korda erinevates kohtades. Järgmise treeningpunktini liigu edasi siis, kui koer keeldub jooksmast läbi lippude ligi kahekümnel järjestikusel korral. Järgmisena korda sama protsessi ilma jalutusrihma käes hoidmata. Jalutusrihmal lase mööda maad lohiseda nii, et vajadusel saad haarata jalutusrihma. Juhul kui koer jookseb läbi piirdevälja, eemalda kiiresti vastuvõtjaga kaelarihm. Too koer tagasi lubatud tsooni ning kinnita vastuvõtjaga kaelarihm taas koerale. Raputa lippu ja ütle keelava tooniga: “Paha lipp”. Korda jalutusrihmaga treeningut kuni oled kindel, et koer ei ignoreeri piire ja püsib lubatud tsoonis. Seejärel alusta uuesti jalutusrihmata treeninguga. Kui oled kindel, et koer püsib lubatud tsoonis võid treeningud lõpetada. Mõne aja jooksul eemalda ka lipud/nöör. Koeraga jalutama minnes eemalda kaelarihm ning kinnita jalutusrihm. Välju alast alati ühest kohast andes koerale märku, et ta võib tulla koos sinuga alast välja.

Kokkuvõtteks
Erinevatel koertel on erinev iseloom ja temperament mille tõttu ei ole võimalik 100% ette teada, kuidas raadiopiire mõjutab teie koera käitumist. Turvalisuse huvides võiks esmane väljaõpe toimuda koeraomaniku range järelvalve all ning koerakoolitaja juhendamisel.   Enamasti tegelevad treenimisega koeraomanikud ise. Erilise ettevaatusega tuleb treeninda/õpetada agressiivseid koeri, kuna agressiivne koer võib impulssi saades rünnata lähedal asuvaid inimesi, loomi ja objekte. Kui teie koer kaldub agressiivsusele, teavitage sellest koerakoolitajat.

Seda kuidas süsteemi paigaldatakse vaata siit.


Järgi meid ka siit:
Facebook: Dogtrace Eesti
Google+ Dogtrace Eesti

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar